This page is hosted for free by cba.pl, if you are owner of this page, you can remove this message and gain access to many additional features by upgrading your hosting to PRO or VIP for just 5.83 PLN.
Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

FILMOWE PORTRETY

Film: Z Radzionkowa na ołtarze
Reżyseria: K. Niesłony, M. Marmola


Producent: Miasto Radzionków

Film „Z Radzionkowa na ołtarze” opowiada o życiu o. Ludwika Wrodarczyka OMI. Pochodził on z głęboko wierzącej rodziny z Radzionkowa. Mimo przeciwności losu przyjmuje święcenia kapłańskie. Bezpośrednio przed wybuchem II wojny światowej, 29 sierpnia 1939 roku, zostaje administratorem parafii w Okopach na Wołyniu. Pełni nie tylko posługę kapłańską, z którą dociera nawet do Żytomierza, 200 km na wschód od Okopów, ale także leczył ludzi. Po zajęciu tego terenu przez hitlerowskie Niemcy ochraniał ludność żydowską. Został bestialsko zamordowany przez bandy UPA 6 grudnia 1943 roku. Do dziś miejscowa ludność wspomina go jako „świętego kapłana”. 3 sierpnia 2000 r. Instytut Jad Waszem w Jerozolimie uhonorował go pośmiertnie dyplomem z medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. 11 maja 2016 r. w Łucku rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny.

 

 

Ta strona może zbierać informacje w postaci plików cookies firm trzecich. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w Twojej przeglądarce.