Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

FILMOWE PORTRETY

Film: Z Radzionkowa na ołtarze
Reżyseria: K. Niesłony, M. Marmola


Producent: Miasto Radzionków

Film „Z Radzionkowa na ołtarze” opowiada o życiu o. Ludwika Wrodarczyka OMI. Pochodził on z głęboko wierzącej rodziny z Radzionkowa. Mimo przeciwności losu przyjmuje święcenia kapłańskie. Bezpośrednio przed wybuchem II wojny światowej, 29 sierpnia 1939 roku, zostaje administratorem parafii w Okopach na Wołyniu. Pełni nie tylko posługę kapłańską, z którą dociera nawet do Żytomierza, 200 km na wschód od Okopów, ale także leczył ludzi. Po zajęciu tego terenu przez hitlerowskie Niemcy ochraniał ludność żydowską. Został bestialsko zamordowany przez bandy UPA 6 grudnia 1943 roku. Do dziś miejscowa ludność wspomina go jako „świętego kapłana”. 3 sierpnia 2000 r. Instytut Jad Waszem w Jerozolimie uhonorował go pośmiertnie dyplomem z medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. 11 maja 2016 r. w Łucku rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny.

 

 

Ta strona może zbierać informacje w postaci plików cookies firm trzecich. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w Twojej przeglądarce.