This page is hosted for free by cba.pl. Are you the owner of this page? You can remove this message and unlock many additional features by upgrading to PRO or VIP hosting for just 5.83 PLN!

Film: Małe Centrum Świata
Reżyseria: Joanna Polak


Producent: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Cóż to za miasteczko, przycupnięte na krańcu Polski, tuż przy Litwie i Białorusi? Otaczają je lasy i jeziora, a rzeka Sejna – dziś Marychą zwana – wije się między uczepionymi do jej brzegów domami. Tutaj bazylikę od bożnicy dzieli kilkaset kroków. Tutaj parę chwil potrzeba, aby przejść rynek wzdłuż i wszerz, a spacer dookoła miasteczka zajmie niespełna godzinę. Co to za miejsce, w którym krzyżują się ścieżki noblisty, arystokratki, bohaterów narodowych i księży nauczycieli? Co to za świat, w którym biskup przechadzał się z rabinem, awangardowy poeta czuł się jak w domu, a języki polski, litewski, rosyjski i jidysz gwarzyły ze sobą od świtu do nocy? Tutaj bocian zachodzi do bazyliki, gołębie objęły w posiadanie poddasze synagogi, a pianie koguta miesza się z rykiem osła. Cóż to za miasteczko, niby na krańcu, a po prawdzie w samym centrum świata?

 

 

Ta strona może zbierać informacje w postaci plików cookies firm trzecich. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w Twojej przeglądarce.