This page is hosted for free by cba.pl, if you are owner of this page, you can remove this message and gain access to many additional features by upgrading your hosting to PRO or VIP for just 5.83 PLN.
Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

 Świątynie Ramzesa II w Abu Simbel - Egipt

Świątynie Ramzesa II w Abu Simbel - Egipt

Abu Simbel to miejscowość położona niegdyś nad Nilem, teraz nad Jeziorem Nasera, w Dolnej Nubii, około 300 km na południe od Asuanu. W Abu Simbel znajduje się kompleks złożony z dwóch świątyń zbudowanych przez faraona Ramzesa II. Świątynie zbudowano w XIII wieku p.n.e. i miały one ukazywać potęgę Egiptu przybyszom z Nubii. Wielka świątynia w Abu Simbel została poświęcona bogom słońca Amonowi-Re i Re-Horachte oraz bogu sztuki i rzemiosł Ptahowi. Jej wejścia strzegą cztery olbrzymie posągi Ramzesa II. Kolosy o wysokości 20 m, świadczą o potędze króla. Między nogami tych posągów znajdują się kolejne, tym razem członków rodziny Ramzesa: jego matki Tuji, żony Nefertari oraz jego synów i córek.
Wykonane wewnątrz pierwszej komnaty dekoracje to reliefy upamiętniające walki Ramzesa II w bitwie pod Kadesz. Znajdują się tam również wizerunki bóstw, którym poświęcono świątynię oraz samego Ramzesa.
Mniejsza świątynia w Abu Simbel poświęcona została bogini miłości i piękności Hathor oraz Nefertari. Fasadę tej świątyni zdobi sześć posągów: dwa posągi królowej usytuowane są pomiędzy czterema innymi, przedstawiającymi Ramzesa. Wewnątrz świątyni znajduje się sala hypostylowa ozdobiona hatoryckimi kolumnami. W związku z budową nowej tamy asuańskiej, w latach 1964-1968 świątynie zostały przeniesione na miejsce położone o około 65 m wyżej w stosunku do swej uprzedniej lokalizacji. Kierownikiem prac z ramienia UNESCO był polski archeolog Kazimierz Michałowski. W 1979 r. świątynie zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Ta strona może zbierać informacje w postaci plików cookies firm trzecich. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w Twojej przeglądarce.