Film: Małe Centrum Świata
Reżyseria: Joanna Polak


Producent: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Cóż to za miasteczko, przycupnięte na krańcu Polski, tuż przy Litwie i Białorusi? Otaczają je lasy i jeziora, a rzeka Sejna – dziś Marychą zwana – wije się między uczepionymi do jej brzegów domami. Tutaj bazylikę od bożnicy dzieli kilkaset kroków. Tutaj parę chwil potrzeba, aby przejść rynek wzdłuż i wszerz, a spacer dookoła miasteczka zajmie niespełna godzinę. Co to za miejsce, w którym krzyżują się ścieżki noblisty, arystokratki, bohaterów narodowych i księży nauczycieli? Co to za świat, w którym biskup przechadzał się z rabinem, awangardowy poeta czuł się jak w domu, a języki polski, litewski, rosyjski i jidysz gwarzyły ze sobą od świtu do nocy? Tutaj bocian zachodzi do bazyliki, gołębie objęły w posiadanie poddasze synagogi, a pianie koguta miesza się z rykiem osła. Cóż to za miasteczko, niby na krańcu, a po prawdzie w samym centrum świata?

 

 

Ta strona może zbierać informacje w postaci plików cookies firm trzecich. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w Twojej przeglądarce.