Świątynie Ramzesa II w Abu Simbel - Egipt

Świątynie Ramzesa II w Abu Simbel - Egipt

Abu Simbel to miejscowość położona niegdyś nad Nilem, teraz nad Jeziorem Nasera, w Dolnej Nubii, około 300 km na południe od Asuanu. W Abu Simbel znajduje się kompleks złożony z dwóch świątyń zbudowanych przez faraona Ramzesa II. Świątynie zbudowano w XIII wieku p.n.e. i miały one ukazywać potęgę Egiptu przybyszom z Nubii. Wielka świątynia w Abu Simbel została poświęcona bogom słońca Amonowi-Re i Re-Horachte oraz bogu sztuki i rzemiosł Ptahowi. Jej wejścia strzegą cztery olbrzymie posągi Ramzesa II. Kolosy o wysokości 20 m, świadczą o potędze króla. Między nogami tych posągów znajdują się kolejne, tym razem członków rodziny Ramzesa: jego matki Tuji, żony Nefertari oraz jego synów i córek.
Wykonane wewnątrz pierwszej komnaty dekoracje to reliefy upamiętniające walki Ramzesa II w bitwie pod Kadesz. Znajdują się tam również wizerunki bóstw, którym poświęcono świątynię oraz samego Ramzesa.
Mniejsza świątynia w Abu Simbel poświęcona została bogini miłości i piękności Hathor oraz Nefertari. Fasadę tej świątyni zdobi sześć posągów: dwa posągi królowej usytuowane są pomiędzy czterema innymi, przedstawiającymi Ramzesa. Wewnątrz świątyni znajduje się sala hypostylowa ozdobiona hatoryckimi kolumnami. W związku z budową nowej tamy asuańskiej, w latach 1964-1968 świątynie zostały przeniesione na miejsce położone o około 65 m wyżej w stosunku do swej uprzedniej lokalizacji. Kierownikiem prac z ramienia UNESCO był polski archeolog Kazimierz Michałowski. W 1979 r. świątynie zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Ta strona może zbierać informacje w postaci plików cookies firm trzecich. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w Twojej przeglądarce.