Movies

List of films qualified to the festival

FILMS SELECTED TO THE FESTIVAL

Out of 750 films submitted from 84 countries around the world, 66 films from 28 countries qualified for the festival. They cover a wide range of aspects of war and violence. We present them below, combining them into loose thematic blocks. The festival screenings will last 80 or 90 minutes each. During one screening, we will show 2-4 short films. For more information, see the projection schedule.

ENDLESS RIVER
Edoardo Pera
Producer: Kadok
ITALY
15:00
DAWN
Aleks Katerynchuk
Producer: Warsaw Film School
POLAND
25:00
MEMORIAL
Azar Faramarzi
Producer: Azar Faramarzi
IRAN
20:00
QADR
Maytham Jbara
Producer: Purathu Film Production
CANADA
12:00
FROM BURMA TO BANGLADESH
Mrittika Kamal
Producer: University of Liberal Arts Bangladesh, Terracotta Creatives
BANGLADESH
20:00
ABBAS
Mustafa Gasmelbari
Producer: Julian Damm, Mustafa Zeyo
SUDAN
19:00
UNCLE SAEED
Mohammadhossein Bagherifard
Producer: Mohamad Mazroee
IRAN
44:59
UPROOTED
Konstantin Koval
Producer: UNHCR The UN Refugee Agency
UKRAINE
03:00
DÖNÜŞ
Ahmet Sami Kuriş
Producer: Ahmet Sami Kuriş
TURKEY
21:55
DOLL
Nasrin Golreyhan
Producer: Baran Film House
IRAN
12:20
WAR CITIZEN
Ahmad Zayery
Producer: Zakaria Zargany
SYRIA
45:00
THE WAR IS NOT OVER YET
Дилшода Дилшода
Producent: O’zbekiston Republikasi Kinematiografiya Agentligi
UZBEKISTAN
16:06
MIRA
Amir Hossein Riyahi
Producer: Iran Film Port
IRAN
13:13
AYSHA
Cengiz Akaygün
Producer: InterFilm Berlin
GERMANY
12:53
MAZAR-BERLIN
Mostafa Koushki
IRAN
10:29
THE BELLY OF A HORRIBLE MACHINE
Marek Ułan-Szymański
Producer: Warszawska Szkoła Filmowa
POLAND
21:02
OPANG
Sanjay Bhattacharya
Producer: Techno India Group
INDIA
23:10
B FOR NAOO
Roohi Kashfi
Producer: National College of Arts, Lahore
PAKISTAN
24:52
JANUARY
Alisher Zhadigerov
Producer: Kazah National Academy of Arts
KAZAHSTAN
17:45
THE THINGS YOU DON’T KNOW ABOUT ME MOM
Daniela Lucato
Producer: Daniela Lucato
ITALY
15:00
THE WIND GIRL
Dana Karim
Producer: Mariwan Ibrahim
IRAK
14:58
ANT AND HUMAN
Cevahir Çokbilir
TURKEY
Producer: Cevahir Çokbilir
12:00
ALEPPO: THE SILENCE OF WAR
Amir Osanlou
Producer: Mahadi Motahhar
IRAN
29:41
NOMAD
Emad Salmanian
Producer: Shayan Qezelbash
IRAN
10:00
ON THE FRONTLINE. FLEEING IRPIN
Michal Przedlacki
Producer: TVN
POLAND
57:24
LITURGY OF ANTITANK OBSTACLES
Dmytro Sukholytkyy
Producer: The New Yorker
UNITED STATES
11:44
SHELTER UKRAINE
Michael Murphenko
Producer: Michael Murphenko
UKRAINA
23:55
THE BORDER LINE
Guglielmo Brancatski
Producer: Marte Studios
ITALY
27:25
INDEKS AND RIFLE
Hanna Zofia Etemadi
Producer: TVP
POLAND
56:47
2005 NIGHTS AND DAYS
Andrzej Dudziński
Producer: Fundacja Kultury Zbliżenia
POLAND
49:37
OUR SHOP
Güzin Abraş
Producer: YIL Hacibara Izgara
TURKEY
33:55
SHUSI. AMENAIL TO
Mariam Yegoryan,
Producer: Patriotic NGO Marshal Baghramyan
ARMENIA
48:43
LA VIDA DE ALEX
Benny Terán
Producer: TM Factory Film Production
SPAIN
13.13
SARA
Roshanak Rezaeime
Producer: Fayard Film Group
IRAN
12:08
FIRST
Adam Hartwiński
Producer: Warsaw Film School
POLAND
26:38
MASZA
Krzysztof Chodorowski
Producer: Warsaw Film School
POLAND
12:37
LIKE ANY OTHER
Sergi González Ferná
Producer: Dionisia Films Lluerna
SPAIN
18:00
MOON UNDER MY FEET
Richard Soriano Legaspi
Producer: NNCA
PHILIPPINES
20:00
MY NAME IS DEKAN
Ala Hoshyar Tayyeb
Producer: Westga News C.D.O
IRAN
21:34
SON OF VULTURES
Tuhin Saha
Producer: OM SuriaNarayan Associates
INDIA
20:00
LONELINESS
Azar Faramarzi
Producer: Azar Faramarzi
IRAN
56:47
InCONTROtempo
Manuel Amicucci
Producer: I Santi di Diso, L’impronta Nur
ITALY
13:11
CONTRA SPEM SPERO
Mykhaylo Ozerov
Producer: Mikhail Ozerov
UKRAINE
11:57
THIS WORLD IS WONDERFUL
Ahmoud Faris
Producer: Hmoud Faris
KUWAIT
12:34
WAR vs PEACE
Aydya
Producer: Boiled Beans Pictures
INDIA
18:18
WALL OF SHAME
Michalis Katsouris
Producer: Michalis Katsouris, Natasa Papanikolaou
GREECE
30:00
FLOTANDO
Valentina Bifulco
Producer: Entulas Intercultura Associated Producers
ITALY
35:54
THE RANT MOVIE
Hadi Al Darwesh
Producer: Aldarwesh Production
UNITED ARAB EMIRATES
22:45
THE WAR INSIDE ME
Olha Mylkola Markul
Producer: Olha Mylkola Markul
UKRAINE
14:00
DESCENDING INTO HEAVEN
Denis Kazantsev
Producer: AparTTeatr & ITVISURL
RUSSIA
20:00
YUKTHI
Varadha Rasan
Producer: VJ Production
INDIA
40:15
JASMIM
Marcelo Zambelli
Producer: SKY Pictures
BRAZIL
11:45
MIRACLE IN HEAVEN
Golam Rabbani
Producer: Swapnajaal Films
BANGLADESH
25:25
I THOUGHT YOU WERE NOT WAITING FOR ME
Franco Acosta Rome
Producer: Lab//Kinoroom//2019
MEXICO
11:45
INITIATION
Dimitris Andjus
Producer: Creative Icon Films
GREECE
15:00
AZIZAM
Alci Rengifo
Producer: Santa Monica College & Enhanced Media
UNITED STATES
21:00
MIGRATION ROUTE TURKEY – BIELARUS – POLAND
Patryk Szczepaniak, Anna Borkowska-Minko, Piotr Czaban
Producer: TVN
POLAND
23:15
FALSE KINGS
Alex Bakhov
Producer: Hochenschule Macromedia, Studiengangs Film und Fernsehen
GERMANY
23:20
A MARTYR OF THE PEN
Alan Hamwan
Producer: K 88 Films
UNITED KINGDOM
10:00
THE ART & THE WAY
Tatiany Furuse
Producer: Tatiany Furuse
BRAZIL
15:52
ONES AND ZEROS
Maksim Pinchuk
Producer: Maksim Pinchuk
RUSSIA
11:23
THE RIGHTOUS ONE
Maksym Tuzov
Producer: Kyiv National Theatre Cinema and Television University
UKRAINE
21:16
WHERE THE WINDS DIE
Pejman Alipour
Producer: Documentary and Experimental Film Center
IRAN
12:54
SEAGULL
Manne
Producer: YSITC
ARMENIA
20:00
THE LAST KNIGHT
Olexander Onufriev
Producer: The Marten
UKRAINE
12:11
LULLABY
Dilshat Rakhmatullin
Producer: Dala Animation
KAZAHSTAN
13:05

The films selected for the festival will be shown in Warsaw, at the Museum of Independence cinema on September 22-23 and at the European Center for Communication and Culture on September 22. As part of the festival, they will also be available online free of charge, after clicking on the selected frame below, on 1-15 October 2022.

Out of the 66 films selected for the festival, the international Jury of
the competition, chaired by Dariusz Regucki, will select the winners of
the main awards:

  • Golden Copernicus for the best short film about the war
  • Golden Copernicus for the best short film about the “war” waged on a daily basis
  • Golden Copernicus for the best documentary

and of

  • Special award for the best short film about the war in Ukraine