Filmy

Lista filmów wybranych na festiwal

Harmonogram projekcji

Filmy wybrane na festiwal

Spośród 750 filmów zgłoszonych z 84 krajów świata, na festiwal zakwalifikowało się 66 filmów z 28 krajów. Dotyczą szerokiego spektrum aspektów wojny i przemocy. Prezentujemy je poniżej. Festiwalowe projekcje trwać będą 80 lub 90 minut każda. W ramach jednej projekcji pokażemy 2-4 krótkie filmy.

Więcej informacji zawiera harmomogram projekcji.

NIEKOŃCZĄCA SIĘ RZEKA
Edoardo Pera
Producent: Kadok
WŁOCHY
15:00
ŚWIT
Aleks Katerynchuk
Producent: Warszawska Szkoła Filmowa
POLSKA
25:00
MEMORIAŁ
Azar Faramarzi
Producent: Azar Faramarzi
IRAN
20:00
QADR
Maytham Jbara
Producent: Purattu Film Production
CANADA
12:00
Z BIRMY DO BANGLADESZU
Mrittika Kamal
Producent: University of Liberal Arts Bangladesh, Terracotta Creatives
BANGLADESZ
20:00
ABBAS
Mustafa Gasmelbari
Producent: Julian Damm, Mustafa Zeyo
SUDAN
19:00
WUJEK SAEED
Mohammadhossein Bagherifard
Producent: Mohamad Mazroee
IRAN
44:59
WYKORZENIENI
Konstantin Koval
Producent: UNHCR The UN Refugee Agency
UKRAINA
03:00
POWRÓT
Ahmet Sami Kuriş
Reżyser: Ahmet Sami Kuriş
TURCJA
21:55
LALKA
Nasrin Golreyhan
Producent: Baran Film House
IRAN
12:20
OBYWATEL WOJNY
Ahmad Zayery
Producent: Zakaria Zargany
SYRIA
45:00
WOJNA JESZCZE SIĘ NIE SKOŃCZYŁA
Дилшода Дилшода
Producent: O’zbekiston Republikasi Kinematiografiya Agentligi
UZBEKISTAN
16:06
MIRA
Amir Hossein Riyahi
Producent: Iran Film Port
IRAN
13:13
AYSHA
Cengiz Akaygün
Producent: InterFilm Berlin
RFN
12:53
MAZAR-BERLIN
Mostafa Koushki
IRAN
10:29
BRZUCH STRASZLIWEJ MASZYNY WYKRWAWIAJĄCEJ SIĘ NA ŚMIERĆ
Marek Ułan-Szymański
Producent: Warszawska Szkoła Filmowa
POLSKA
21:02
OPANG
Sanjay Bhattacharya
Producent: Techno India Group
INDIE
23:10
B JAK NAOO
Roohi Kashfi
Producent: National College of Arts, Lahore
PAKISTAN
24:52
DZIEWCZYNA WIATRU
Dana Karim
Producent: Mariwan Ibrahim
IRAK
14:58
MRÓWKA I CZŁOWIEK
Cevahir Çokbilir
TURCJA
Producent: Cevahir Çokbilir
12:00
ALEPPO: CISZA WOJNY
Amir Osanlou
Producent: Mahadi Motahhar
IRAN
29:41
KOCZOWNIK
Emad Salmanian
Producer: Shayan Qezelbash
IRAN
10:00
STYCZEŃ
Alisher Zhadigerov
Producent: Kazah National Academy of Arts
KAZACHSTAN
17:45
TO, CZEGO NIE WIESZ O MNIE MAMO
Daniela Lucato
Producent: Daniela Lucato
WŁOCHY
15:00
UCIECZKA Z IRPIENIA
Michal Przedlacki
Producent: TVN
POLSKA
57:24
LITURGIA ZAPÓR PRZECIWPANCERNYCH
Dmytro Sukholytkyy
Producent: The New Yorker
USA
11:44
SCHRON UKRAINA
Michael Murphenko
Producent: Michael Murphenko
UKRAINA
23:55
GRANICA
Guglielmo Brancatski
Producent: Marte Studios
WŁOCHY
27:25
WOJNA WE MNIE
Olha Mylkola Markul
Producent: Olha Mylkola Markul
UKRAINA
14:00
INDEKS I KARABIN
Hanna Zofia Etemadi
Producent: TVP
POLSKA
56:47
2005 NOCY I DNI
Andrzej Dudziński
Producent: Fundacja Kultury Zbliżenia
POLSKA
49:37
NASZ SKLEP
Güzin Abraş
Producent: YIL Hacibara Izgara
TURCJA
33:55
SHUSI. AMEN
Mariam Yegoryan
Producent: Patriotic NGO Marshal Baghramyan
ARMENIA
48:43
ŻYCIE ALEKSA
Benny Terán
Producent: TM Factory Film Production
HISZPANIA
13.13
SARA
Roshanak Rezaeime
Producent: Fayard Film Group
IRAN
12:08
PO PIERWSZE
Adam Hartwiński
Producent: Warszawska Szkoła Filmowa
POLSKA
26:38
JAK KAŻDY INNY
Reżyser: Sergi González Ferná
Producent: Dionisia Films Lluerna
HISZPANIA
18:00
KSIĘŻYC POD MOIMI STOPAMI
Richard Soriano Legaspi
Producent: NNCA
FILIPINY
20:00
MAM NA IMIĘ DEKAN 
Ala Hoshyar Tayyeb
Producent: Westga News C.D.O
IRAN
21:34
SYN SĘPÓW
Tuhin Saha
Producent: OM SuriaNarayan Associates
INDIE
20:00
SAMOTNOŚĆ
Azar Faramarzi
Producent: Azar Faramarzi
IRAN
56:47
WBREW CZASOWI
Manuel Amicucci
Producent: I Santi di Diso, L’impronta Nur
WŁOCHY
13:11
NADZIEJA WBREW NADZIEI
Mykhaylo Ozerov
Producent: Mikhail Ozerov
UKRAINA
11:57
TEN ŚWIAT JEST CUDOWNY
Hmoud Faris
Producent: Hmoud Faris
KUWEJT
12:34
OSTATNI RYCERZ
Olexander Onufriev
Producent: The Marten
UKRAINA
12:11
MASZA
Krzysztof Chodorowski
Producent: Warszawska Szkoła Filmowa
POLSKA
12:37
WOJNA KONTRA POKÓJ
Aydya
Producent: Boiled Beans Pictures
INDIE
18:18
ŚCIANA WSTYDU
Michalis Katsouris
Producent: Michalis Katsouris, Natasa Papanikolaou
GRECJA
30:00
CUD W NIEBIE
Golam Rabbani
Producent: Swapnajaal Films
BANGLADESZ
25:25
MYŚLAŁEM ŻE NIE CZEKASZ NA MNIE
Franco Acosta Rome
Producent: Lab//Kinoroom//2019
MEKSYK
11:45
FLOTANDO
Valentina Bifulco
Producent: Entulas Intercultura Associated Producers
WŁOCHY
35:54
TYRADA
Hadi Al Darwesh
Producent: Aldarwesh Production
Z. E. ARABSKIE
22:45
SCHODZENIE DO NIEBA
Denis Kazantsev
Producent: AparTTeatr & ITVISURL
ROSJA
20:00
YUKTHI
Varadha Rasan
Producent: VJ Production
INDIE
40:15
JAŚMIN
Marcelo Zambelli
Producent: SKY Pictures
BRAZYLIA
11:45
SZLAK MIGRACYJNY TURCJA – BIAŁORUŚ – POLSKA
Patryk Szczepaniak, Anna Borkowska-Minko, Piotr Czaban
Producent: TVN
POLSKA
23:15
JEDYNKI I ZERA
Maksim Pinchuk
Producent: Maksim Pinchuk
ROSJA
11:23
FAŁSZYWI KRÓLOWIE
Alex Bakhov
Producent: Hochenschule Macromedia, Studiengangs Film und Fernsehen
RFN
23:20
INICJACJA
Dimitris Andjus
Producent: Creative Icon Films
GRECJA
15:00
AZIZAM
Alci Rengifo
Producent: Santa Monica College & Enhanced Media
USA
21:00
EGZEKUCJA PAMIĘCI
Gabi Bania
Producent: Gabi Bania
ZJEDNOCZONE KRÓLESTWO
10:00
SPRAWIEDLIWY
Maksym Tuzov
Producent: Kyiv National Theatre Cinema and Television University
UKRAINA
21:16
MĘCZENNIK PIÓRA
Alan Hamwan
Produc ent: K 88 Films
ZJEDNOCZONE KRÓLESTWO
10:00
KOŁYSANKA
Dilshat Rakhmatullin
Producent: Dala Animation
KAZACHSTAN
13:05
TAM GDZIE UMIERAJĄ WIATRY
Pejman Alipour
Producent: Documentary and Experimental Film Center
IRAN
12:54
MEWA
Manne
Producent: YSITC
ARMENIA
20:00
SZTUKA I DROGA
Tatiany Furuse
Producent: Tatiany Furuse
BRAZYLIA
15:52

Pobierz .pdf

Lista filmów wybranych na festiwal

Harmonogram projekcji

Wybrane na festiwal filmy pokazane zostaną w Warszawie, w kinie Muzeum Niepodległości w dniach 22-23 września i w Europejskim Centrum Komunikacji i Kultury w dniu 22 września. W ramach festiwalu dostępne będą również bezpłatnie on-line, po kliknięciu w wybrany kadr poniżej, w dniach: 1-15 października 2022 r.

Spośród filmów wybranych na festiwal, międzynarodowe Jury konkursu,
pod przewodnictwem Dariusza Reguckiego, wyłoni laureatów głównych nagród:

  • Złotego Kopernika za najlepszy krótki film o wojnie w świecie
  • Złotego Kopernika za najlepszy krótki film o „wojnie” toczonej na co dzień
  • Złotego Kopernika za najlepszy film dokumentalny

Przyznana zostanie również:

  • Nagroda Specjalna dla najlepszego krótkiego filmu o wojnie w Ukrainie